Соціальний рейтинг: держава хоче запровадити цифровий контроль над українцями, як у Китаї

В Україні почалася робота над новим Цивільним кодексом, який дозволить встановити тотальний контроль держави над усіма громадянами. В єдиній базі даних будуть міститися всі відомості про кожного українця, накопичені з різних джерел. Це дозволить сформувати його соціальний рейтинг, від якого залежатиме дуже багато.

Соціальний рейтинг: держава хоче запровадити цифровий контроль над українцями, як у Китаї - today.ua

Зараз над створенням нового Цивільного кодексу, який має прийти на заміну існуючому Господарському кодексу, працює група досвідчених юристів на чолі з першим заступником спікера Верховної Ради Русланом Русланом Стефанчуком.

Фахівці в області юриспруденції говорять, що подібна система соціального рейтингу вже існує в Китаї і там доволі успішно працює. Всі дані про людину, що містяться в різних цифрових джерелах (банках, соціальних службах, місцевих органах влади, у податківців і митників, у поліцейських та в інших громадських інститутах) зводяться до Єдиного державного реєстру.

Таким чином, людина, що має доступ до цього реєстру, зможе в один клік дізнатися, який соціальний рейтинг громадянина: де він вчасно не погасив кредит, де недоплатив податки або взагалі їх не платив, чи має судимості, непогашені штрафи і порушення ПДР. Звичайно, ці відомості не будуть стосуватися інтимної сторони життя людини, однак у всіх інших сферах держава отримає над громадянином тотальний контроль.

При цьому кожен громадянин буде отримувати додаткові бали від держави за суспільно корисну роботу. Наприклад, за волонтерство, участь в соціальних проектах, донорство та інші суспільно корисні починання. Водночас час за "гріхи" на кшталт несплачених штрафів, прострочених кредитів і невиплачених аліментів бали будуть відніматися. Так і формуватиметься соціальний рейтинг.

Як це працює у Китаї

Про те, як це працює в Китаї, розповів у соцмережі віце-прем'єр-міністр - міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.

"Це певна "гейміфікація" держави, де люди заробляють "бали". Логіка як в кредитних історіях у фінансовій сфері. Чим швидше ви віддаєте кредити, тим краще у вас історія, і наступний взяти вже легше. Люди з низьким рейтингом не можуть влаштуватися на хорошу роботу, їм не дають кредити, їм навіть можуть відмовити в оренді велосипеда ", - говорить Федоров. Соціальний рейтинг: держава хоче запровадити цифровий контроль над українцями, як у Китаї У Китаї соціальний рейтинг людини оцінюється за 160 критеріями, кожен з яких може стати або сходинкою на шляху її сходження, або зворотним квитком "на дно".

Людину, що має низький соціальний рейтинг, не приймуть на відповідальну державну роботу, їй не дадуть у борг. Їй також буде важко робити кар'єру, і навіть можуть відмовити в праві виїзду за кордон. Тобто, така людина буде обмежена в певних правах, хоча безпосередньо, на законодавчому рівні, ніхто її прав не обмежує.

Що в цій ідеї з соціальним рейтингом не так

Багато юристів, фахівців із прав людини вважають, що такий тотальний контроль держави над громадянами загрожує обмеженням свободи громадян. Дехто переконаний, що при введенні такого Єдиного державного реєстру свобода окремого громадянина буде починатися "на кухні" і нею закінчуватися.

Особливо насторожує в китайському досвіді, що там оцінюють не лише фінансову порядність людини, але й її участь в акціях протесту проти влади і гнівні пости в соцмережах. Це, мабуть, найбільш неоднозначна частина соціального рейтингу, яка може стати знаряддям репресій, і яка дуже залежна від суб'єктивного чинника.

Фахівці вважають, що для волелюбних і навіть трохи схильних анархії українців досвід Піднебесної неприйнятний.

Хоча, як зазначають фахівці, вже сьогодні в Україні багато фінансових установ, а також кадровики при прийомі людини на роботу намагаються зібрати про неї якомога більше відомостей, що містяться в різних цифрових джерелах.

До речі, поголовна верифікація одержувачів субсидій та інших видів соцдопомоги, яка зараз проходить в Україні - це теж один із проявів "цифрового контролю" держави над громадянами. Можливо, з часом результати цих перевірок також поповнять соціальний рейтинг кожного українця.

ДЖЕРЕЛОvesti.ua
Пенсії скоро стануть вище: в березні українців очікує наймасштабніше підвищення виплат
Вже через місяць, у березні, в Україні почнеться наймасштабніше за 2021 рік підвищення пенсій. Воно торкнеться 10 мільйонів українських пенсіонерів. ...
Шмигаль розповів, що буде з тарифами на тепло до кінця опалювального сезону
Прем'єр-міністр Денис Шмигаль розповів у своєму Facebook, що буде з тарифами на тепло і гарячу воду до кінця опалювального сезону. Кабміну вдалося ...
Шепелєв розповів, як утік від Жанни Фріске
Жанна Фріске та Дмитро Шепелєв почали зустрічатися в 2011 році, проте спочатку приховували свої відносини. Через 10 років відомий ведучий згадав про с...
“Київстар“ відключає своїм клієнтам важливу послугу: її більше не буде
Компанія “Київстар“ повідомила про відключення важливої послуги. Клієнти більше не зможуть користуватися нею. Йдеться про програму Star Guard Family, ...
В Україні зупинилося виробництво курятини: що відбувається на одному з найпотужніших виробників цього продукту
В Україні зупинилось виробництво курятини на одному з найпотужніших підприємств цього профілю. Зупинили виробництво “Гаврилівські курчата“. “Ми вже м...